המרכז הישראלי למצוינות בחינוך שמח להכריז על הפעלת תחרות ארצית נושאת פרסים בנושא "אסטרונומיה וחקר החלל" לתלמידי חטיבות הביניים בכיתות ז'-ט'.

התחרות מופעלת על ידי המרכז הישראלי למצוינות בחינוך בחסות סוכנות החלל הישראלית משרד המדע והטכנולוגיה, בשיתוף משרד החינוך, הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה באגף מדעים א' במזכירות הפדגוגית ובסיוע הקרן להנצחה ממלכתית לזכרו של טייס החלל (האסטרונאוט) הישראלי הראשון אל"מ אילן רמון ז"ל.

אודות התחרות

אנו מזמינים אתכם לקחת חלק בתחרות ארצית נושאת פרסים בתחום החלל ולהשתתף בחוויית לימוד המהווה הזדמנות לחשוף את התלמידים לאתגרים חדשים, לחשיבה מחוץ לנושאי היום-יום, ולעיסוק בתוכן מתקדם ומרתק בתחום חקר החלל והאסטרונומיה.

התחרות תעסוק בנושא " אסטרונומיה וחקר החלל" לתלמידי חטיבות הביניים בכיתות ז'-ט'.

התחרות מופעלת על ידי המרכז הישראלי למצוינות בחינוך בחסות סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, בשיתוף הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה באגף מדעים א' במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ובסיוע הקרן להנצחה ממלכתית לזכרו של טייס החלל (האסטרונאוט) הישראלי הראשון אל"מ אילן רמון ז"ל. כ-200 בתי-ספר ולמעלה מ- 3600 תלמידים מכל רחבי הארץ יחלו את התהליך.

שאלות נפוצות

במה כרוכה ההשתתפות בתחרות ומהן ההכנות הדרושות מבית הספר?

התחרות מורכבת מחמישה שלבים סך הכל, השלבים הראשונים דורשים למידה של חומר והפעלת תכנית חשיפה בקהילה – אותם התלמידים יכולים לעשות באופן עצמאי בליווי בפיקוח של המורה המלווה.
אפשר להדריך את הקבוצה להתחלק לקבוצות למידה למשל, לחלק את נושאים בין הקבוצות, ולעשות מפגשים אחת לכמה זמן כדי שחברי הקבוצה יוכלו ללמד אחד את השני את החומר שעברו עליו, ולראות איך כולם מתקדמים ואם מישהו צריך עזרה.

השלב הרביעי כולל בניית של דגם, ומחייב קצת יותר שעות פעילות משותפת של כולם, אבל אם מתכוננים באופן מוצלח זו משימה שניתן להשלים במספר פגישות אחה"צ. השאלונים מחייבים את המורה להיות נוכח בזמנים ושעות מסוימים עם הכיתה. שעות החידונים נקבעות לאחרי שעות בי"ס, ולרוב יחלו מיד עם סיום הלימודים.

האם יש תכנית לימודים?

חומר הלימוד ישלח במייל ויפורסם באתר התחרות. עבור כל שלב תפורסם רשימה של נושאים הרלוונטיים עבורו, וכן רשימה של קישורים לאתרים בהם נמצא חומר הלימוד. החומרים יהיו זמינים מיד לאחר אירוע הפתיחה. חשוב להדגיש – אנחנו לא מוציאים חוברת לימוד מטעמנו, ולא מסכמים את החומר. אנחנו מפנים את התלמידים למקורות מידע רלוונטיים, ותהליך הלמידה ייעשה על ידם באופן עצמאי. מסיבה זו, אנו נמליץ לראשי הקבוצות לסייע לתלמידים, ולהדריך אותם כיצד לבצע למידה יעילה.

לבתי ספר שלא יעלו לשלבים המתקדמים יישלחו משימות ומערכי שיעור אשר יאפשרו להם להמשיך ולפעול באופן עצמאי במשימות התואמות את הפעילות בשלבי התחרות הבאים.

האם יש הגבלה למספר הילדים בקבוצה הניגשת לתחרות?

הקבוצה יכולה לכלול בין 4 ל- 20 תלמידים בכיתות ז'-ט', ההשתתפות בתחרות היא רווח אדיר לתלמידים, שנחשפים לתכנים עדכניים בתחום, מפתחים מיומנויות חשובות של דליית מידע ברשת התמודדות עם חומר מורכב, חשיבה יצירתית ועבודה בקבוצות, על כן אנו ממליצים לגייס את מספר התלמידים המקסימלי לקבוצה. חשוב לשים לב, לא ניתן יהיה להגיע לאירוע הגמר עם יותר מ- 20 תלמידים ולכן חשוב לא ליצור קבוצה גדולה יותר על מנת לא לגרום אי נעימות.

למי מיועדת התחרות? ובאיזה שעות מתקיימים החידונים?

התחרות מיועדת לכיתה רגילה ופועלת מחוץ לשעות בית הספר, בוודאי במה שקשור לפעילות התלמידים. המשמעות היא שכל שלבי החידון יתבצעו אחרי שעות בית הספר. למשל החידון הסינכרוני יתבצע אחרי השעה 13:00 בצהריים.

היוצא מן הכלל לזה, הוא אירוע הגמר שיתקיים בירושלים בין השעות 09:00-16:00

האם ניתן להירשם עצמאית לתחרות?

התחרות מתקיימת במתכונת בית ספרית. לא ניתן להירשם ללא קבוצה מביה"ס וללא מורה מלווה.

למי לפנות לקבלת סיוע?

לשאלות ולבירורים ניתן לפנות לימית שמני
מס' טלפון 02-6755031
דוא"ל: yamit@excellence.org.il

בנוסף לכך, יופיע באתר התחרות פורום פעיל אשר ייתן מענה נוסף לשאלות ולהבהרות.

למעבר אל הפורום

סרטונים מתחרויות קודמות

אירוע הגמר של אולימפיאדת רמון לחלל לחטיבות ביניים תשע"ח

השתתפות בתחרות

Start typing and press Enter to search